Mekanik Saatlerin Bakımı Tüm mekanizmalar gibi mekanik saatler de düzenli bakıma, temizliğe, yağlamaya ve hassasiyet ayarına ihtiyaç duyarlar. Bu işlemler saatinizin üreticisi tarafından tanınan, yetkili bayilerde, uzman kişiler aracılığıyla 3-4 yılda bir yerine getiriniz. Saat kasasının açılması, en küçük toz parçacığının dahi mekanizmada aşınmaya ve dolayısıyla iç mekaniğe ve saatinizin ayarlarına zarar verebilir.

    Saatinizi olağanüstü şartlarda (direkt güneş ışığı, aşırı sıcak veya aşırı soğuk, vb.) uzun süre tutmayın.Aşırı sıcak saatinizin çalışmasını aksatabilir.Aşırı soğuk saatinizin ileri gitmesine veya geri kalmasına neden olabilir. Saatinizin fonksiyonlarına ve basınca dayanıklılığına göre hareket ediniz. Su içindeyken saatinizin düğmelerini çalıştırmayınız veya tepesini açmayınız. Saat içerisinde su buharı görürseniz saatinizi kontrol ettiriniz. Su buharı elektronik aksama zarar verebilir. Sert darbe veya çarpmadan koruyunuz.Saatiniz aksi belirtilmedikçe darbelere dayanıklılık açısından normal kullanım şartlarına göre dizayn edilmiştir. Saatinize zarar verecek kimyevi maddelerden uzak tutunuz. Saatinizi güçlü kimyasal maddeler, çözeltiler veya gazların bulunduğu ortamlarda kullanmayınız. Bu maddeler kasa, kayış ve saatin diğer parçalarında renk atmasına veya bozulmasına sebep olabilir. Saatinizin mekanik yapısına zarar verebilecek güçlü elektrik alanlarından ve manyetik alandan sakınınız.

    Saatinizi kurmanız, sarmanız gereken durumlarda öncelikle bileğinizden çıkarın. Bu sayede saatinizin en hassas kısımlarından bir tanesi olan taç kısmının maruz kalabileceğiz dengesiz basınca sebep vermemiş olursunuz. Saatinizi çalıştırmadan önce, elle sarmalı ise saatiniz taç kısmını saat yönünde duruncaya kadar çeviriniz. Kendinden sarmalı saatler haftada bir kez taç kısmı 20 tur saat yönünde çevrilmelidir.
    Mekanik saat kullanıyorsanız, extrem sporlardan ve hava basıncı sağlayan aletlerde çalışmaktan kaçınınız. Geri tepmeler saatinizin hassasiyetini ve ömrünü etkiler. Mekanizmanın ne kadar mükemmel olduğu veya darbeye dayanıklı olduğu fark etmeksizin her daim mekanizmaya aşırı yüklenme riski mevcuttur. Pahalı mekanizmalı veya mücevheratlı bir saat sahibiyseniz egzersiz yaparken lütfen saatinizi kullanmayınız zira mekanizmanın bozulmasına yada üzerindeki mücevherin düşmesine sebep olabilirsiniz. Özel yüksek mekanizma korumalı, sert kasalı ve suya dayanıklı sportif saatler seçiniz.

    Takvim mekanizmasına zarar vermemek için tarihi akşam 10 ile gece 2 arasında değiştirmeyiniz. Bu süre zarfında mekanizmadaki bütün çarklar tarihi otomatik değiştirmek üzere çalışmaktadırlar. Değiştirmeniz gerekiyorsa saatinizin ibresini saat 6 yönüne getirin ve tarihi öyle değiştirin.

    Mekanik saatlerinizde dakika, saat, tarih ayarını daima saat yönünde yapın. Ters yöne yapılan ayarlar zemberek üzerinde baskı oluşturacağından aksın kırılmasına, çarkın zarar görmesine sebep olabilir.

    İsviçre yapımı saatlerin pek çoğu safir camlıdır. Safir cam çizilmeye dayanıklıdır. Ancak kolayca zarar verebilecek bazı maddeler vardır. Bu sebeple saatinizi mücevheratlarınızdan (özellikle değerli taşlı olanlardan) farklı bir yere koyunuz bu sayede sürtünme sonucu oluşabilecek çizilmelerden kaçınmış olursunuz. En iyi seçenek saatizin orjinal kutusudur. Bu tip kutular yumuşak maddelerle kaplıdır ve saatinize özel üretilmiştir.

    Saatinizi soğuk yerlerde bırakmayınız. Soğukta yağı donar, mekanizma durur yada zorlanır ve eksen pimleri zarar görebilir. Saatinizi taş veya mermer masa ve benzeri alanlara bırakmayınız. Mermer hızlı ısı değişimine sebep olacaktır bu da saatinizin belli parçalarına özellikle paslanmaz çelikten yapılmış eski saatlerdeki yayların zarar görmesine yol açar.

    Eğer saatiniz suya dayanıklı ise deterjanla veya yumuşak sabunla temizleyin ve kurulayın. Saatiniz suya dayanıklı olup olmadığı öğrenmek için saat su geçirmezlik tablosuna bakın; su geçirmezlik tablosu için tıklayın...  Eğer saatin kordonu deri veya süet ise bu işlemi sadece kasa, gövde kısmına uygulayınız. Saatiniz suya dayanıklı değilse kuru bir bez parçası ile temizleyin. Eğer sürekli spor yapıyor veya faal bir hayatınız var ise deri kordonlar yerine metal, çelik, slikon yada plastik kordonlu saatleri seçiniz. Terleme deri kordonunuza zamanla ciddi zararlar verebilir. Saatinizi sauna, küvet veya sıcak duş altında giymeyin. Aşırı sıcaklık ve nem sızıntı engelleyici contalara ve saatin kasasına zarar verebilir. Tuzlu su kaplamaya zarar verir. Bu sebeple suya dayanıklı saatler bile sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır, temizlenmelidir. Bu uygulama korozyonu engellemeye ve contaların erken yıpranmasını engellemeye yarar. Suyla temas halindeyken taç kısım ve diğer tüm butonlar 1. pozisyonda yani saatinize en yakın halinde olmalıdır. Su geçirmez ve suya dayanıklı saatler arasındaki farkı bilmeliyiz. Suya dayanıklı saatlerin çoğu kısa süreli ve az miktarda suya direnç gösterebilirler. Elinizi yıkamak veya yağmur altında kalmak suya dayanıklı saatinize zarar vermeyecektir. Fakat duş almak (özellikle jel kullanıyorsanız) veya dalma kasa içine nem kaçmasına sebep olur ve mekanizmaya zarar verir. Yüzme ve dalma özel su geçirmez saatlerle yapılmalıdır.

    2-3 yılın sonunda conta ve vidaların yıpranması sonucu saatiniz bütünlüğünü kaybedebilir. Bu sebeple sıkılığını her 2 veya 3 yılda bir kontrol ettirin gerekirse contaları ve veya vidaları değiştirtin.

    Saatinizin taç kısmını çok sıkmayın aksi takdirde contalarına ve vida dişlilerine zarar verebilirsiniz. Güç uygulamadan sıktığınız zaman işleminiz tamamlanmış olacaktır.

www.saatimburda.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder